0509140474

טיפיםאכילה רגשית מהי? טיפים להתמודדות עם הנושא

אכילה רגשית מהי? טיפים להתמודדות עם הנושא

אכילה רגשית היא אחת התופעות השכיחות לעליה במשקל ,כאשר היא נובעת מהחוסר יכולת להפריד בן אכילה שנובעת מרעב לבין אכילה שנוצרת בגלל צורך אחר,רגשי בעיקר.

10 הסיבות העיקריות לאכילה רגשית:
1.בדידות ו/או שעמום , עייפות וכו'
2.תחושה של חוסר בטחון
3.המצאות בצומת דרכים בתחומי החיים והרגשת תקיעות ביכולת להתקדם קדימה.
4.מתח וחרדה שנוצרים כתוצאה מצרכים רגשיים לא מסופקים.
5.דימוי עצמי שלילי והערכה עצמית נמוכה 
6.ניסיון למלא ריקנות פנימית
7.פחד מכשלון
8.מעגל קבוע של חוסר כוח לשינוי חיים
9.הרגשה של "לא מגיע לי" ולכן אינני ראוי/ה להנאה שהחיים מציעים.
10.דיאטות חוזרות המונעות מתחושה של קיפוח ורגשות אשם

אין ספק שחיינו מונעים ממצבים שאנחנו נקלעים אליהם ,לעיתים אלה מצבים חיוביים ולעיתים מצבים שליליים ,חלקם מבחירה שלנו וחלקם הסביבה הכתיבה אותם.
העבר שלנו משפיע עלינו,ההווה מעסיק אותנו והעתיד היא החלטה שלנו כיצד תראה.

להלן כלים לשימושכם שיאפשרו שליטה על האכילה הלא מבוקרת:

1.עבדו בסביבה שקטה – רעש סביבתי בתהליך של עבודה עם צורך בריכוז גורם לאכילה לא מבוקרת חסרת שליטה ולכן בתהליך למידה או עבודה המנעו מרעשים שמפריעים לכם.

2.אל תוציאו שום מזון באופן מוחלט מהתפריט – נמצא כי אנשים המונעים מעצמם מיני מזונות מסוימים בעיקר בתהליכי ירידה במשקל נוטים לפנות לאוכל מנחם ברגעי משבר ולכן אין להימנע משום מזון ,מותר לאכול הכל ,ניתן למצוא תחליפים בריאים וטעימים לכל מזון קיים.

3. אל תוותרו על ארוחות במהלך היום- הימנעות ודילוג על ארוחות, מביאים לצריכה קלורית גבוהה יותר בארוחה הבאה. הדבר נכון גם במקרים בהם האכילה רגשית. כאשר אוכלים כל שלוש עד ארבע שעות, שומרים על מצב שובע קבוע, כך שכאשר מגיעים למצב בו נכנעים לרגשות ואוכלים, האכילה תהיה פחותה יחסית.

4.למדו לזהות את רגעי המשבר- כשאתם מזהים סיטואציה מלחיצה התרחקו מהמקרר או המטבח צאו לטייל בשכונה או קחו את הכלב להליכה בפארק הקרוב,שימו מוסיקה או תעשו אמבטיה. 
סביר להניח שעד שתחזרו הביתה או תסיימו את הפעילות האלטרנטיבית שבחרתם לכם, תשכחו מהגורם המלחיץ או לפחות לא תצטרכו להתמודד איתו מבלי להשתמש באוכל כגורם מרגיע.

5.ציידו את הבית במזון בריאות דל קלוריות - אם בכל זאת אינכם מצליחים להתמודד עם סיטואציות מלחיצות, ואתם מוצאים את עצמכם חוזרים שוב ושוב,לאותם ההרגלים אשר גורמים לכם לצאת מהמסגרת היפטרו מכל מוצר מזון, שעלול להוות מכשלה כמו שוקולדים וחטיפים, ובמקומם ציידו את הבית בחטיפים בריאים ודלי קלוריות כמו: חטיפי גרנולה דלי קלוריות, שוקולדים מופחתי קלוריות אפויים ובעיקר הרבה ירקות ופירות טריים שיכולים להוות נישנוש בריא,נהדר וטעים.

6.אכלו בישיבה וליד שולחן- נכון שבזמן לחץ קשה לשבת לאכול ליד שולחן, אבל שימו לב לנתון הבא: מחקרים מצאו שכאשר אוכלים בישיבה ליד שולחן, וללא הפרעות כגון טלוויזיה, מחשב או עיתון, נוטים לאכול פחות.
חלק ממנגנון הרעב והשובע תלוי במערכת הראיה. כאשר מתרכזים בארוחה בלבד, שבעים מהר יותר.

לסיכום: כדי להימנע ככל שניתן מאכילה רגשית עלינו להיות מודעים לעצמנו וליכולות שלנו , כל שינוי קטן יביא לשינוי גדול יותר, ולכל אחד ואחת יש את היכולת והכוח לעזור אומץ ולשנות.

תאריך

27 יולי 2019

טיפים נוספים

השאירו פרטים ונחזור אליכם