הליקובקטור פילורי


האם אפשר להלחם בליקובקטור פילורי?

סובל/ת מצרבת, כאבים ברום הבטן,בחילות,נפיחות בבטן,הרגשת שובע מוקדמת,חוסר תיאבון ולפעמים אף סלידה מאוכל, ככל הנראה ישנה סבירות גבוהה של המצאות חיידק הנמצא בקיבה הנקרא "הליקובקטור פילורי".

הליקובקטור פילורי חיידק הנמצא ברובד העמוק של רירית הקיבה או התרסריון הפוגע בחומציות הטבעית הנמצאת בקיבה וגורם לגיסטריטיס – דלקת של הכיבה.

יש גסטריטיס שיכולה לפגוע בקיבה כולה או רק בחלק התחתון שלה .

חיידקי ההליקובקטר פילורי תורמים להיווצרות כיבים בכך שהם משבשים את המגננות הנורמליות מפני חומצת הקיבה ובכך שהם מייצרים רעלנים,מקצת האנשים מפתחים מחלות אחרות שקשורות לזיהום ממושך של החידק הנ"ל ובכלל זה סרטן הקיבה.

אבחון ההליקובקטור נעשה ע"י מספר שיטות:

תבחין נשיפה- בדיקה נפוצה שנעשית בצום ע"י נשיפה במבחנה ובו מאבחנים המצאות החיידק.

בדיקת דם- בדיקת נוכחות נוגדנים בדם.

גסטרוסקופיה – בבדיקה זו נלקחת דגימת ביופסיה של רירית הקיבה ומבצעים אבחון פתולוגי של החיידק.

בדיקת צואה- בדיקה שמטרתה לבדוק נוכחות של הליקובקטר פילורי .תוצאה חיובית מצביעה על זיהום. הרופא יכול להמליץ על בדיקת דם בצואה סימן לדימום מהקיבה שעלול להיגרם בעקבות גסטריטיס.

הטיפול הקונבנציונאלי הוא: טיפול משולש הכולל PPI, קלריטרומיצין ואמוקסיצילין או מטרונידזול לשבועיים או טיפול מרובע הכלל PPI ביסמוט, טטרציקלין ומטרונידזול למשך שבועיים.

בהרבה מאוד מהמקרים פעילותו של החיידק חוזרת ועמידותו לטיפול האנטיביוטי מתחזקת.

הטיפול הטבעי בגסטריטיס – דלקת בקיבה נותן מענה לדלקת הקיימת ופועל למניעת הישנותה.
תכנית הטיפול נבנית בהתאם לבעיה שגרמה לגסטריטיס ,מכיוון שרוב האנשים הסובלים מגסטריטיס סובלים מפעילות חיידקית גבוהה של החיידק הליקובקטר פילורי, הטיפול יהיה מורכב מחיסול החיידק על ידי צמחי מרפא מצד אחד ושיקום רירית הקיבה מצד שני.

הטיפול משלב צמחי מרפא אשר אינם פוגעים במערכת העיכול ומערכת החיסון, כפי שהאנטיביוטיקה עושה. בשילוב של שינוי תזונתי המותאם לצרכי המטופל ואף איתור המזונות שגורמים לרגישות יתר בקיבה.